» Site Navigation
0 members and 602 guests
No Members online
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.
» Today's Birthdays
» Stats
Members: 75,909
Threads: 249,113
Posts: 2,572,172
Top Poster: JLC (31,651)
|
View Poll Results: How much do you spend on food every week?
- Voters
- 76. You may not vote on this poll
-
Under $15
-
$15-$25
-
$25-$50
-
$50-$75
-
$75-$100
-
Over $100
-
I spent ~80 (give or take $10) per month on rodents for 13 snakes. I guess that would mean I spend nearly $1000 a year on food for 13 snakes . I buy in bulk online, or from a breeder who is local, and reptile expos are a great place to get a good deal on rodents . I try to calculate how many rodents I'll need per snake for the amount of months I have until the next expo .
$1000 a year isn't as bad as I thought for 13 snakes lol.
 Originally Posted by reixox
BPs are like pokemon. you tell yourself you're not going to get sucked in. but some how you just gotta catch'em all.
-
-
Registered User
i breed my own rats 1.2 group for 3 snakes. $5 for a big bag of bedding from tractor supply lasts for what seems like forever and their for less then $10 a week. for three snakes i could get 3 rats a week for $15 so im saving about $20 a month. its not that much but i enjoy keeping the rats..
1.0 bumblebee het. Ghost
1.3 normals
-
-
Registered User
We just did a big bulk order of rat fuzzies, rat pups, and small rats, and that was $110. I don't even remember how many we bought, I think it was like 15-20 rats per bag, idk. So we'll see how long that lasts.
- Emily
1.0 Boyfriend (DeepUnderground) 
0.1 '12 Lesser
0.1 '12 Pinstripe
0.1 '12 Mojave
0.1 '12 Colombian BCI
-
-
BPnet Veteran
Hmm, I'd say about $2.50 a week. Maybe $30 per 3 months. $30 will buy me 50 pounds of feed and 3 bags of pine. That's for one adult corn, one juvie corn, and 2 hatchlings that won't friggin eat consistently.. Lol dadgummit. I also take a few pinkies from each litter for the upcoming breeding season.
Corns:
0.0.1 Normal; 0.1.0 Amel Motley
1.0.0 Butter Motley; 0.1.0 Charcoal
-
-
Roughly $45 a week but me and my boyfriend take turns every other week.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Last edited by Solarsoldier001; 08-16-2012 at 07:42 PM.
Boys:________________________________________________________________________________ __________________________
Pewter - Dexter | Butter 100% Het Orange Ghost (Hypo) - Butters | Super Fire - Mr. Buttons | Mystic - Charming | Banana Enchi Woma - Gizmo |
Girls:________________________________________________________________________________ __________________________
Pinstripe - Honey | Mojave - Maya | Lesser - Pepper | Calico 50% Het Orange Ghost (Hypo) - Jewel | Normal 100% Het Pied - Hinata | Butter 100% Het Orange Ghost (Hypo) - Aurora | Spider 100% Het Orange Ghost (Hypo) - Betsy | Blue Eye Leustic 50% Het Orange Ghost (Hypo) - Snowflake | Spinner Blast - Jasmin | Butterbee - Ariel | Hypo Butter - Penelope |
-
The Following User Says Thank You to Solarsoldier001 For This Useful Post:
-
Re: How much do you spend on food?
 Originally Posted by Solarsoldier001
Roughly $45 a week  but me and my boyfriend take turns every other week.
Sent from my iPhone using Tapatalk
It's so cool that you share the responsibilities of your passion with your loved one .
 Originally Posted by reixox
BPs are like pokemon. you tell yourself you're not going to get sucked in. but some how you just gotta catch'em all.
-
-
Registered User
About $40-50 for small and medium FT a month... I have one female that likes to skip meals every now and then! Also looking into purchasing bulk online or local reptile show/pet store. See if I could get that monthly cost down a bit. We shall see. I would like to start breeding my own rats but there space is limited. Thats just the economical way to say my fiancé said no lmao!
Very interesting to see how much others spend on there collection!
-
-
Our feeders pay us!
We spend roughly $120 a month on rat supplies but we have been producing enough extra that we are able to sell them and cover the cost of their supplies plus put alittle bit back into our reptile funds!
-
-
I breed my own rats and mice - my over production covers my Mazuri and bedding costs. Rats eat free, snakes eat free ....just takes a bit of elbow grease
-
-
I USED to breed all of my mice and rats, and it's a great way to save money or even make a little, but I found I was spending WAY too much time with them. I was spending a good three or four times more time with a bunch of stinky rodents then I was with my snakes, I was even spending more time with the rodents then I was with my family. That's when I decided that I'd rather pay for someone else to raise them and have that time back for other things.
-
The Following User Says Thank You to MarkS For This Useful Post:
Posting Permissions
- You may not post new threads
- You may not post replies
- You may not post attachments
- You may not edit your posts
-
Forum Rules
|