I don't know about anyone else, but I added up the cost for us to keep an adult BP per year, and I think it was $15 each for food, water and bedding. Not including electric, which for a whole month isn't very much.

Less than a 3rd of a cent per gallon of water, free newspaper.... Per snake, piddle sticks is what it adds up to in my very humble opinion.

Only cost for us is time and energy into actually caring for the animals, the occaisonal building of a rack (which aren't consumable) and raising their food.