Vote for BP.Net for the 2013 Forum of the Year! Click here for more info.

» Site Navigation

» Home
 > FAQ

» Online Users: 545

0 members and 545 guests
No Members online
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.

» Today's Birthdays

None

» Stats

Members: 75,909
Threads: 249,113
Posts: 2,572,164
Top Poster: JLC (31,651)
Welcome to our newest member, KoreyBuchanan
  • 08-15-2012, 04:29 PM
    h00blah
    I spent ~80 (give or take $10) per month on rodents for 13 snakes. I guess that would mean I spend nearly $1000 a year on food for 13 snakes :gj:. I buy in bulk online, or from a breeder who is local, and reptile expos are a great place to get a good deal on rodents :gj:. I try to calculate how many rodents I'll need per snake for the amount of months I have until the next expo :gj:.

    $1000 a year isn't as bad as I thought for 13 snakes lol.
  • 08-15-2012, 08:38 PM
    tmooney0220
    i breed my own rats 1.2 group for 3 snakes. $5 for a big bag of bedding from tractor supply lasts for what seems like forever and their for less then $10 a week. for three snakes i could get 3 rats a week for $15 so im saving about $20 a month. its not that much but i enjoy keeping the rats..
  • 08-15-2012, 09:28 PM
    SeeTheCityLights
    We just did a big bulk order of rat fuzzies, rat pups, and small rats, and that was $110. I don't even remember how many we bought, I think it was like 15-20 rats per bag, idk. So we'll see how long that lasts.
  • 08-16-2012, 05:58 PM
    Andrew21
    Hmm, I'd say about $2.50 a week. Maybe $30 per 3 months. $30 will buy me 50 pounds of feed and 3 bags of pine. That's for one adult corn, one juvie corn, and 2 hatchlings that won't friggin eat consistently.. Lol dadgummit. I also take a few pinkies from each litter for the upcoming breeding season.
  • 08-16-2012, 07:41 PM
    Solarsoldier001
    Roughly $45 a week :( but me and my boyfriend take turns every other week.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 08-16-2012, 07:44 PM
    h00blah
    Re: How much do you spend on food?
    Quote:

    Originally Posted by Solarsoldier001 View Post
    Roughly $45 a week :( but me and my boyfriend take turns every other week.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    It's so cool that you share the responsibilities of your passion with your loved one :D.
  • 08-16-2012, 08:31 PM
    Jumbie
    About $40-50 for small and medium FT a month... I have one female that likes to skip meals every now and then! Also looking into purchasing bulk online or local reptile show/pet store. See if I could get that monthly cost down a bit. We shall see. I would like to start breeding my own rats but there space is limited. Thats just the economical way to say my fiancé said no lmao!

    Very interesting to see how much others spend on there collection!
  • 08-17-2012, 01:07 AM
    C&H Exotic Morphs
    Our feeders pay us!:gj:
    We spend roughly $120 a month on rat supplies but we have been producing enough extra that we are able to sell them and cover the cost of their supplies plus put alittle bit back into our reptile funds!
  • 08-17-2012, 01:52 AM
    Highline Reptiles South
    I breed my own rats and mice - my over production covers my Mazuri and bedding costs. Rats eat free, snakes eat free ....just takes a bit of elbow grease
  • 08-17-2012, 09:47 AM
    MarkS
    I USED to breed all of my mice and rats, and it's a great way to save money or even make a little, but I found I was spending WAY too much time with them. I was spending a good three or four times more time with a bunch of stinky rodents then I was with my snakes, I was even spending more time with the rodents then I was with my family. That's when I decided that I'd rather pay for someone else to raise them and have that time back for other things.
Powered by vBadvanced CMPS v4.2.1