Just from a money-conscious girl's point of view, I feel that the manufactured racks are very cost-prohibitive. I can build a 8-tub 32-qt rack that also holds 2 15qt tubs on each shelf(or one 32qt) for about $100 plus the thermostat. I build them myself, design them how I want them to look, and they are extremely functional. Whereas, if I wanted a manufactured rack that held a few 41qt tubs, it'd be over $400 for a 4-tub rack including heat.. I don't think so. I have better things to spend money on, like my electric bill or snake food.

I built a 6-tub 41qt rack with 11" flexwatt for a little over $120 including tubs and flexwatt. I just recently(like a week ago) took the melamine sides off of it and put 2x4s and a back on it. It heats wonderfully, and the snakes thrive in it(6 big girls). If it gets too cool in the winter, I will pop some 1" insulation board on the sides. No biggie.

If I had actual money for racks, then sure, I would have a ton of FBs and a decked out snake room. But I don't, so I go with functionality, and the snakes sure don't suffer for it(thriving little turds). If plastic wasn't made from oil, racks wouldn't be so damn expensive...