I breed rats to feed so:

Food for Rats = $20 per month
Aspen for both = $8 per month
Utilities (water, electricity) est. = $40
Misc. stuff (chlorohexadine, towels, etc.) = $5

Total: $73

I agree with Ed having a collection I can be proud of is priceless (and still growing).