I know that I don't have the biggest collection at the moment, but I'm currently paying $7-11/rat every week - per snake.. even one litter could provide me with quite a bit of food. I think with a lot of these tips here, I could find a more cost effective way to do it. That being said, I don't want to seem overly naive here.. I'm aware that there are still expenses involved. I just feel like it'll save my overall food costs - especially when I begin to breed
Another question for everyone.. One feed supplier here suggested that when I separate the boys/girls at 5 weeks, that I put the boys in with the dad and leave the girls with mom. Will the older male rat hurt the little ones though? That's my only concern there, I'm not sure if he'll attack them or not.
On a related note (I can't remember if I've asked this), but can the breeder males be housed together when they're not being used for breeding, or will they kill each other? I know that male rats can live in groups (I own 4 currently), but I wasn't sure if that would change when a female was involved.