Quote Originally Posted by Regius_049 View Post
Though, if you had a cheaper rack setup for hatchlings running on a single thermostat and divided the cost among say, a dozen snakes, you could probably manage it.
Exactly my point. Seems like the cost of housing goes drastically down the more animals you acquire to split the cost of your chosen setup. Especially if you're a DIYer, the cost goes down even more.

And to explore that a little more, if I was a bettin' lady, I would definitely bet that the big breeders out there with 1000+ animals spend far less than $25 per animal for housing, especially with turn over and reuse of housing for new animals. Say, for instance, you're breeding and have a clutch of babes, sell all of them and then have another batch next season. Would you divide the cost twice because two animals occupied it once? I would imagine that's pretty important when determining actual cost of housing too.