Theres a difference between price and quality, you're confusing the two. Raw diets, as others have said in the thread, can actually be cheaper than feeding kibble. You just have to plan a little and buy stuff in bulk. Your dog relies on you for food, just like your kids will. If you wanna feed your dog crappy food then go for it. It can't say no. It won't know its bad to eat. If you wanna feed your kids crappy mcdonalds everyday then go for it, they wont know its bad for them. There are cheaper, wayyyy healthier alternatives though. Rice and beans beats a big mac in price and nutrition. You see what i mean?