2 bucks a rat must be nice. anywhere in my town i can buy feeder rats they are $5 plus. that can get ridiculously expensive when u have 15 snakes to feed. $75 a week (if they all eat). thats $300 a month if i bought feeders from my local pet store. luckily we found a rat breeder here that sells us them for a buck a pop. just started breeding our own. not producing enough to keep up with what we need yet, but still saving us a little. plus its neat to see the rat breeding process and baby rats grow up.