» Site Navigation
2 members and 565 guests
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.
» Today's Birthdays
» Stats
Members: 75,909
Threads: 249,113
Posts: 2,572,171
Top Poster: JLC (31,651)
|
-
Registered User
to build or buy?
So i want to invest in a small rack system (five or so). Im trying to decide whether to build one or buy one....suggestions?
-
-
I liked the one i built but id reccommend saving the money up and buying a plastic one. Theyre MUCH lighter haha. Unless you have a ton of building experience, in that case id probably reccommend building one bc you could make it really nice.
-
-
Depends on your budget, how you value your time, and the kind of rack you want.
When I first started I built a few Melamine rack they were nice but heavy and because they are made of wood they expend and contract all the time.
I slowly decided to move toward Expended PVC racks and after pricing the material I decided that it was not worth it for me to build it myself so instead I started buying Animal Plastic racks.
Those rack are light but sturdy, easily put together and come with recessed it which cannot really be done when building your own rack.
-
-
Deborah and I agree on this topic.
Justify the spending on a per-animal basis. A 5 tub animal plastics economy rack is like 200 bucks. 40 bucks a pop for your 5 snakes is a very reasonable cost for housing.
You'll save the difference 10 fold when your snake doesn't escape the rack.
-
-
 Originally Posted by MrLang
You'll save the difference 10 fold when your snake doesn't escape the rack.
A pvc rack does not gurantee that you wont have escapees.
-
-
I am having this same issue currently for a small hatchling rack. I would suggest buying unless there is a reason (specific space or odd size) that would make it a custom job. My rack to house 18 hatchlings is going to run about 450$ in materials. It is an irregular size other wise I would buy one.
-
-
Registered User
Re: to build or buy?
ive built most of mine. if you go to home depo you can get 97'x49'x3/4' melamine sheets for $40 and they will cut it for you all you have to do is take it home and screw it together
@kitedemon what are you building it with? i made my 20 tub 6qt melamine rack for $40
Last edited by shadow120; 10-04-2012 at 01:49 PM.
-
Posting Permissions
- You may not post new threads
- You may not post replies
- You may not post attachments
- You may not edit your posts
-
Forum Rules
|