Quote Originally Posted by Kara View Post
Depending on what you choose to feed & the resources in your area, raw can be very cost-effective, especially compared to the price of high-grade, premium kibble.

K~
This is probably my biggest concern when it comes to attempting a raw diet for Mira. With as frequently as we move...and the constant unknown about what's next....my local resources are always a mystery.

My ability to store large amounts of frozen food is also rarely more than a single standard family 'fridge that also has to hold all the family food. We can't haul around big box freezers with each move that may or may not have a place to live in the next house.

I think I'll look into what sorts of commercially prepared raw foods I can find in national chains (if we ever get sent someplace that doesn't have a petsmart or the like, then what I feed the dog will probably be the least of my worries)....and how they compare in price to the dry food I buy now. (Which ain't cheap) Would you say that such food is significantly better than high grade kibble...even if it's not as completely rounded out as what you're able to provide?