Vote for BP.Net for the 2013 Forum of the Year! Click here for more info.

» Site Navigation

» Home
 > FAQ

» Online Users: 592

1 members and 591 guests
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.

» Today's Birthdays

None

» Stats

Members: 75,905
Threads: 249,105
Posts: 2,572,114
Top Poster: JLC (31,651)
Welcome to our newest member, Pattyhud
Results 1 to 10 of 25

Threaded View

  1. #13
    Registered User MissLeMew's Avatar
    Join Date
    02-27-2010
    Location
    Cape Cod, Massapoohsetts
    Posts
    180
    Thanks
    131
    Thanked 24 Times in 22 Posts

    Re: Question I can't seem to find the answer to. :C

    Quote Originally Posted by f4n70m View Post
    Ok im lost here.

    You paid $21.50 for 4 small frozen rats? Thats $5.375 per rat.

    Say a bag of 25 frozen online is $30 shipping is $30 thats $60

    Thats $2.40 per rat.

    I dont see how "so ordering a 25 count bag of sm rats with a shipping fee of 30-50 dollars is out of the question. Can't afford it, and it defeats the purpose of saving money." makes any sense what so ever. Not to mention if you buy 2 bags your only paying $1.80 per rat.

    Just lost as how "it defeats the purpose of saving money" when ur paying 2.975 less per rat. And thats not including the gas money and time u spend to go to the pet store.

    http://rodentpro.com/qc.asp
    I just don't see how paying double the price of the actual bag of rats just for shipping actually saves money. And they all eat about 1-2 rats a week, so if I buy two bags of 25 rats, that's roughly two months that rats are sitting in my freezer, losing scent and getting frostbite. They'd just be wasted. I know, it's happened before.

    That wasn't the exact price, there were some pennies in there, and I forgot off the top of my head. I'm suprised you went as far as to do the math just to prove me wrong.

    The pet store is two feet away from my house. I could throw a rock out my front door and break one of their windows, so I'm not really wasting gas. And even if I did find a place that sells wholesale that's farther away, I'd much rather spend the money on the gas to get there (it takes $15-$20 to get to boston and back from my house... a lot less than $40 in shipping) because I'd be able to buy in bulk and save more money anyways.

    I'll probably just end up breeding my own in a few months anyways, like I said earlier, so yeah. I'm not trying be be an a**, and I do realize that you are trying to help and I thank you for it. It's just frustrating when you get a paycheck, and it's gone in a few hours. I'll look around on rodentpro because you're right, it does cost less, but spending that much money at one time tends to cause problems sometimes. Thanks, and sorry for the misunderstanding.
    Last edited by MissLeMew; 03-28-2010 at 11:08 AM.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Powered by vBadvanced CMPS v4.2.1