Re: Breeding for two snakes?
if you're only breeding for 2 snakes $9 isn't alot. but breeding your own feeders isn't too bad, but maybe a colony of 1.2 would give you enough feeders for 2 snakes. as for breeding in your closet NO on mice lol as for rats in a small walk in closet they will still stink it up since there is no air circulating.
Re: Breeding for two snakes?
Where are you buying your feeders that it costs $9 a week to feed a hatchling corn and a 200 gram ball...that's insane!!!
Re: Breeding for two snakes?
Technically I'm paying $9 to feed two snakes (20g corn and a 200g ball) every 5 days. It's rediculous. I hate paying that much.
Yes, I do have 9 snakes...soon to be 10. Eventually I will breed food for all my snakes. I'm just living at home for the next 18 months while I'm in nursing school so I'm only thinking about breeding what I need until I can get me a room and a rack to breed them in.
as for feeding the corns rats, I've thought about doing that, but the corn who only eats live is just barely on small fuzzy mice. A rat pink is too big.
ive considered getting me some "pet rats" that just happen to provide food for my snakes...lol.
Re: Breeding for two snakes?
Quote:
Originally Posted by
Bobbafett
That's crazy. I thought the pet store prices here were nuts lol
God...I hate it. $2.75 for a fricken PINKY MOUSE. I get two pinky mice (or a fuzzy if they have them small enough) and the crawler rats/rat pups are $3.50 a piece.
Re: Breeding for two snakes?
Quote:
Originally Posted by
3skulls
Look for a local breeder. Are there any reptile shows near you?
I've been looking around for a local breeder for awhile now. The only one I've found so far is on the southeast side of Houston and I'm on the northwest side. We do have a Repticon that comes here and I always go to NARBC up in Dallas...and sometimes I'll go to lonestar up there too. But I can't really stock up on pinkies and crawlers since they are not weaned.
Re: Breeding for two snakes?
Quote:
Originally Posted by
carlson
Just remember breeding either one costs money too, I just spent fourty on bedding and food for the next couple weeks
This I realize. But I figure it's cheaper than paying $9 every 5 days just to feed two snakes. However, when I start breeding for my own collection completely, It'll save me a lot of money and headache in the long run.