» Site Navigation
0 members and 661 guests
No Members online
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.
» Today's Birthdays
» Stats
Members: 75,905
Threads: 249,107
Posts: 2,572,121
Top Poster: JLC (31,651)
|
-
Re: Price drops
-
Re: Price drops
Quote:
Originally Posted by Adam_Wysocki
I'm guessing federal indictments for price fixing and possibly racketeering?
Capitalism and free enterprise ... who knew? :rofl:
-adam
Exactly!!! lol! you are spot on!
-
Re: Price drops
Quote:
Originally Posted by Mike Cavanaugh
What do you think would happen if 100% of breeders stuck to their guns and didn't sell them for penny less then $500???? Do you think people would stop buying them?
So you're for price fixing? That's just being greedy IMO. Supply and demand, supply and demand. You can't expect prices to stay high. IMO many prices were over inflated anyways.
Quote:
I guess some of you will never get it.
Indeed!
-
Re: Price drops
Quote:
Originally Posted by monk90222
$15 a year for food?...you sure don't feed your BP that much....
Just the one BP I have for sure. :rolleyes:
I'm not sure why this is so hard to believe.
I spend approx $1100-$1200 a year on raising rats. We feed one rat once a week to our 41 animals (not including 3 new hatchlings...)
Everyone knows I do not skimp on raising rats. I probably spend way more than most feeder breeders for the numbers we produce.
Anyways, that comes out to about $0.46-.50 per rat. Now, not all of our animals eat every week. We have 7 big animals that eat an XL to XXL rat every 2-3 weeks that require growing up. Not all of our BP's eat every week either, some just skip here and there and go on breeding fasts.
No one can really sit there and tell me I am wrong when I know what I spend and what we feed now can you?
Yes, we really do only spend between $15-35 per year average (at the highest, I am being generous) to feed our snakes and husbandry.
Newspaper is free.
Water is very very inexpensive.
I raise my own feeders.
Now, this does not include caging. Caging is not a consumable. We have spent a LOT of money on caging and racks, but we also have the option of Chris building his own steel racks.
Can I sit there and figure out the electric? No, not really, I can't since they have their heat tape and an oil heater in the room, plus, not sure how I would factor in our usage since we do have quite a few electrical units swallowing up the bill. We don't even force hot air into the snake room in the winter. The oil heater keeps it toasty and we shut the vent.
I have seen others like Deborah price the cost per rat around .40 cents.... I am sure there must be others near or below.
And no Mike, I don't pay myself for working on a hobby.
-
Re: Price drops
Quote:
Quote Mikey:
You know why there are lots of spiders? Because EVERYONE wants one!
Actually, there are so many Spiders on the market because EVERYONE has one!
Like I said, Spiders are a side product from breeders that are trying to produce Albino Spiders, HoneyBees, Spinners, LesserBees, CinnaBees, BumbleBees, and every other Spider Combo.
It is completely understandable that the price of MALE Spiders is reaching the point where the average hobby keeper can afford to have one as a pet, IMO.
That does not mean that I do not support and practice selective breeding, or that I am a "market crasher."
-
Re: Price drops
i dont have a spider male, i do have a spider female and its a jungle cross. i also have a bee. i also tend think that the wobble tends to lead to the pricing of the spider just as much of everything else.
-
Re: Price drops
Quote:
Originally Posted by littleindiangirl
No one can really sit there and tell me I am wrong when I know what I spend and what we feed now can you?
Yes, we really do only spend between $15-35 per year average (at the highest, I am being generous) to feed our snakes and husbandry.
Newspaper is free.
Water is very very inexpensive.
I raise my own feeders.
You are correct, No one can tell you what you spend, BUT...
How are newspapers free? They cost me $1.00 each.
A bag of pine is about $7, a 25lb bag if Mazuri is about $25.
I bet the electricity that an oil filled heater uses yearly is $15 per snake.
I don't want to argue about this, if you only spend $15 per year per snake then :gj:
-
Re: Price drops
Quote:
Originally Posted by monk90222
You are correct, No one can tell you what you spend, BUT...
How are newspapers free? They cost me $1.00 each.
A bag of pine is about $7, a 25lb bag if Mazuri is about $25.
I bet the electricity that an oil filled heater uses yearly is $15 per snake.
I don't want to argue about this, if you only spend $15 per year per snake then :gj:
Newspaper is free when you get it for free. 2 friends of ours send us their newspapers once in a while, and it adds up quickly.
Bag of pine pellets is around $5.50-6.50 for 40#, depending on where and when I buy it, and if I buy bulk it's cheaper. (by the pallet cheaper)
I can get a 50# bag of rat lab block for less than you pay for 25#. If I went with a different brand, it would cost me half of what I pay now for 50#
Can't measure our electric use unless we shut it off completely for the snakes. Which, we aren't going to do, so I consider it just a part of keeping the house running. It's really not very much at all.
I have done a lot of shopping and calling and pricing and data sheets. I guess I am just lucky to live where I do that I can get supplies for the prices I do. :)
But, I am apparently still upsetting the discussion with this tangent... I'll stop.
-
Re: Price drops
-
Re: Price drops
Quote:
Originally Posted by jglass38
$100 bucks..not bad...LOL
|