Vote for BP.Net for the 2013 Forum of the Year! Click here for more info.

» Site Navigation

» Home
 > FAQ

» Online Users: 764

0 members and 764 guests
No Members online
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.

» Today's Birthdays

None

» Stats

Members: 75,905
Threads: 249,107
Posts: 2,572,121
Top Poster: JLC (31,651)
Welcome to our newest member, Pattyhud

Steady supply of Rat Food

Printable View

  • 04-05-2015, 06:35 PM
    bettagurl
    Re: Steady supply of Rat Food
    TSC has doggy bag brand food, 50 lbs for like $15. I mix that with Mazuri 6F.
  • 04-05-2015, 11:21 PM
    d_b
    Re: Steady supply of Rat Food
    Quote:

    Originally Posted by MiamiRoyalPythons View Post
    Thanks everyone for your help! I actually used to order Harlan from petfooddirect but then their awesome deal stopped and I ended up getting out of herps for a bit. I didnt know about pet360 and I just checked their site and they have an incredible deal going on! Please go cash in!!! FIVE 40lb bags of Native Earth 18% for $99!!! Put in the code RMN20 for an additional $20 off!!!! I just purchased 200lbs of rat food for $80 SHIPPED ($16/40lb bag) DO. IT. NOW!!!!! :gj::gj::gj:

    Btw - when this deal ends I will for sure be looking into Publix's dog food! Thanks coreydelong, that sounds like a good option for me as well :cool:

    Thank you very much..Double order here.
  • 04-08-2015, 11:48 AM
    satomi325
    Petfoodirect or pet360 for Native Earth (aka Harlan Teklad, the best brand you can buy)

    Both are the same company under different names. They often switch which is having the better deal. So be sure to check both and compare.

    Last time I ordered food from either with a promo code, I got 200 pounds of food shipped free to my house for $75. And the time before that was around $85.

    So at best, you can pay $18/50lbs ($14/40lbs).
    At worst, you pay the full $99/200 lbs @ $24/50lbs ($20/40lbs).
  • 06-14-2015, 03:33 PM
    EvergladesExotics
    Went to reorder this and the price is now $103.99 but they killed it with new shipping prices. The cheapest to my house was $111 for shipping alone. Man, I'm hoping this changes soon. If anyone has found a loophole I'd be grateful. For now, I guess I'm trying publix dog food.
  • 06-14-2015, 04:35 PM
    JayRo626
    Hi! I actually make my own food mix! My rats and mice(And our pet hamster.) Love it. I made about twenty-ish pounds for around $10. That's only $.50 a pound, so that's awesome. It might not be great for people with a ton of racks, but for those with only a few racks/breeders, or who keep them as pets it's awesome.

    1 Box of generic rice puff cereal(Like an off brand Rice Krispies.) I paid about $1.24 for a box of off brand.

    1 Box of off brand corn flakes. Also paid around $1.50 for a large box.

    1 Box of off brand Cheerios. About $1.24 for a large box.

    1 Half of a 48 oz container of oats. For off brand, it's about $2 for this size, and since for one batch you'll only use half, it's $1.

    About half a small bag of kitten food for the moms and babies. Most expensive part. $3-$4, depending on brand.

    About 1lb of bulk sunflower seeds. I got them at Pet Supplies in the bird isle for $1.28 per lb.

    (Optional) About a pound of (roasted) Soy beans. Paid $2.78 per pound at a health food store.

    And last, dog food. We just put in our dogs food as we see fit, but you can get a small bag for around $3.

    So that's about $15 if you have to go out and buy dog food, and you get the beans. Without having to get either, it's about $9-$10. Make about 20lbs.

    A little more expensive than some of the foods you guys mentioned, but our local farm stores sell rat poison in bulk, not food! :P Lol. The only other rat food we have near us is the bulk from the pet store for almost $2 per lb.
Powered by vBadvanced CMPS v4.2.1