
- Forum
» Site Navigation
2 members and 552 guests
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.
» Today's Birthdays
» Stats
Members: 75,909
Threads: 249,113
Posts: 2,572,168
Top Poster: JLC (31,651)
|
-
I started breeding when I paid $50 on one week of feeders. I had more snakes and only paid $30 per month for supplies. It does take a lot of time, so you need to like the rats/mice/asf.
-
I raise my own rats out of necessity. Nobody sells on a regular basis near me, and even the pet market i go to sometimes have a lot, and sometimes none. Cost savings by itself does not justify raising my own rats, but the convenience and confidence i get from having a constant supply of feeders seals the deal for me. When i have excess, I also help fellow snakers in need by sharing high quality feeders for the same price as those of mass produced rodents.
-
I breed my own rats ... cheaper then buying them to me after setting up ur looking at maybe 30/40 bucks a month if that ... thats about half of one feeding for me .. so it works for me ...time is not that bad it takes about 5-10 to cleans a tub . But thats cause i dont have back ups ... it takes about a hour to make a tub ... the smell is not that bad I keep to females to a tub and k feel that helps keep the smell down
-
Re: Feeder Farms
I've started breeding my own ASFs. Right now I have 1 colony and in the coming weeks will have 3 more started. My cost/mo in buying feeders for 8 snakes was $150. After doing the math on feeding 11 snakes(which I will have by the end of Sunday), my cost to feed/care for the rodents will be $50/mo. Fresh food and water 2x a week and cleaning cages every 2-3 weeks is about 2-3 hours worth of work for me in that timespan.
It'll aslo be nice to know I won't have to go to a certain pet store(local chain) anymore for feeders as I no longer care to do business with them. At this point it is a partial necessity as they carry all the feeders I need.
-
30-40 a month?? You guys must not need that many feeders LoL
I use about $100 in Mazuri, $84 in pine and about $150 elitricity/water a month for my breeders. That is cheaper than the $500ish a month to feed my collection is i were to buy plus i get to sell/trade the extras to offset the cost even more.
-
Re: Feeder Farms
^^ wow!
I need about 26-40 feeders a month when everyone is eating. I actually didn't consider electric into the equation, but my colonies are in my Living room so that's negligible for me. However, the snakes and turtles probably use about $50-$100/mo.
-
My shed is heated and a/c
-
I have been breeding my own feeders since 2007, I produce several thousands each year, I do save money but most importantly I am in control of the quality.
-
Re: Feeder Farms
I raise my own rats for 2 reasons. 1 it does save me a lot of money. Rats in my area tend to be expensive upwards of $6 for med-large and I have some snakes that just will not take F/T. 2. I know the quality of food I am feeding my snakes. I think if all of your snakes will eat F/T then it may be more economical to order bulk in the long run.
Sent from my iPad using Tapatalk
|