Vote for BP.Net for the 2013 Forum of the Year! Click here for more info.

» Site Navigation

» Home
 > FAQ

» Online Users: 547

0 members and 547 guests
No Members online
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.

» Today's Birthdays

None

» Stats

Members: 75,909
Threads: 249,113
Posts: 2,572,164
Top Poster: JLC (31,651)
Welcome to our newest member, KoreyBuchanan
  • 08-12-2012, 12:50 PM
    jess6905
    I'm starting my own breeding group of rats so its going to change soon I hope. As of right now I spend about $40-45 a week. If the store I go to ever closes I'll have to spend over $100 a week.
  • 08-12-2012, 01:46 PM
    aldebono
    I spend about $30 a month on rat block and bedding and that keeps 14 snakes very happy with some left over.
  • 08-12-2012, 02:19 PM
    PorcelainxDoll
    Right now i only spend about $30 a month for Titan. Thats gonna change soon when i get my new lil one.

    Sent from my LS670 using Tapatalk 2
  • 08-12-2012, 02:44 PM
    PitOnTheProwl
    Re: How much do you spend on food?
    Quote:

    Originally Posted by PorcelainxDoll View Post
    Right now i only spend about $30 a month for Titan. Thats gonna change soon when i get my new lil one.

    LOL;)


    I assume you mean rodent purchases;) $0

    Food and bedding is about $200 a month give or take $20 to keep my shed up and running:gj:
  • 08-12-2012, 02:52 PM
    Mike41793
    Quote:

    Originally Posted by deto360 View Post
    Befor hatchling (4)I spent about 20 a week with 2 adult and 2 well started now wit hatchlings bumps to about 30ish

    $30 a week?! :O

    That seems like alot.
  • 08-12-2012, 03:05 PM
    DooLittle
    Purchasing live is more expensive than purchasing a big lot of f/t.

    Sent from my ADR6350 using Tapatalk 2
  • 08-12-2012, 03:27 PM
    4Ballz
    I recently found two suppliers, one bedding, one food. My bedding is $4.50 a bag, and I'm just passed below half full on one bag. (which has been easily a month). I buy 50 lb bag of food for $34, and that too is just passed below half full. So, a weekly guess....$3-4 a week, if that. I was buying those 3.3 lb rat/mouse food at an average of $8-12 a bag, which lasted 4-5 days. :O
  • 08-13-2012, 01:23 AM
    I-KandyReptiles
    I'm trying to breed my own mice because all our bps take live.

    The store in town is cheaper, but are retarded and usually dont order a lot of mice. So if I go in a few days after their shipment, there probably won't be any and I'll have to drive a half hour to the city.

    In town, $16
    In the city, it's about $25

    Per week.
  • 08-13-2012, 01:41 AM
    Void
    Re: How much do you spend on food?
    92 on rats a month bred by a friend and 20 on mice also bred by a friend($10 bag of bedding and I take what mice I need) ^_^
  • 08-13-2012, 02:41 AM
    Crazy4Herps
    Re: How much do you spend on food?
    I order rats every 6 months or so, and my orders usually end up being about $90... Meaning I spend about $4 per week.
Powered by vBadvanced CMPS v4.2.1