Questions about the industry...
Questions about the industry...
1. How much do you spend on your reptile per week or per month (all inclusive, food, bedding, toys, food, vet care, etc)?
2. Do you own a reptile AND a dog?
Re: Questions about the industry...
No dogs, cause the snakes take enough of my time already!! As far as cost per month? Too much....I now have over twenty-five snakes!!!!
Re: Questions about the industry...
1) ~$45/mo indirectly to feed collection (cost of supporting ratropolis)
2) Sure do x3
Re: Questions about the industry...
1. We buy rat feeders from local reptile shops weekly, 2-3 a week (determined by available size needed to feed the girls), which usually cost 2-3 dollars each, so at the most, $3/per rat x 3 rats x 4 weeks in a month = $36.
This month we also bought a replacement CHE ($40) and another bag of shaved aspen ($8) but those are not regular supply purchases.
2. No dogs, but we have 2 cats.
Re: Questions about the industry...
I have 2 snakes about to get more.
Have my own dog and a family dog and a family cat.
About 5 dollars a week for food exspencise on the snakes...sone to be about 30cents a week.