Vote for BP.Net for the 2013 Forum of the Year! Click here for more info.

» Site Navigation

» Home
 > FAQ

» Online Users: 747

1 members and 746 guests
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.

» Today's Birthdays

None

» Stats

Members: 75,905
Threads: 249,107
Posts: 2,572,120
Top Poster: JLC (31,651)
Welcome to our newest member, Pattyhud

Steady supply of Rat Food

Printable View

  • 03-06-2015, 11:24 AM
    EvergladesExotics
    Steady supply of Rat Food
    Hello everyone,

    I am having a difficult time finding a steady supply of decent rat food for an affordable price. Where does everyone get their lab block from? I can't afford $30/bag but it seems the price just keeps going up and up. Is there somewhere that sells food for less? Either a store or online is fine, bulk would also be just fine.

    So... Where does everyone get their feed?
  • 03-06-2015, 11:34 AM
    Freakie_frog
    We get Mazuri 6f for 22.00 a bag and that's only because we buy 2000 pound a month of it.. In south Fl I don't really know where you'd look.
  • 03-06-2015, 12:43 PM
    Daigga
    I get mine at local feed stores. 30 dollars for a 30 pound bag isn't a bad price, especially when the chain petstores sell 5 pound bags for 15 dollars.
  • 03-07-2015, 11:58 PM
    CD CONSTRICTORS
    I was using Mazuri, but I found some generic dog food at Publix for $18/40# with 21% protein, 8% fat and 4.5% fiber. There is actually some Mazuri left in the feed trays after 2-3 months. Weinlings are growing like weeds and production is good.

    May be worth a try and it's readily available at any Publix.

    I don't know if this link works, but it is what I have been using- http://www.publix.com/p/RIO-PCI-166746?ch=15.2.3.
  • 03-09-2015, 07:51 PM
    artgecko
    I use native earth (harlan teklad 2018). I buy from either petfoodirect or pet360.. If you do the bulk deal from pet360, it's not a bad price (considering shipping is free). They also send coupons every few weeks, which makes it a better deal. I get my aspen from them too.
  • 03-09-2015, 10:13 PM
    Viol8r
    I get mine (F-R-M) from the feed store 50lb bag for $19, or you can get lower protein 50lb bag for $15.
  • 03-10-2015, 12:25 AM
    Lisa Annmarie
    Re: Steady supply of Rat Food
    The great thing about rats is they eat anything! I give mine a combination of dog food, trail mix, and fruit and veggie scraps. My pregnant or nursing rats also get yogurt treats.

    Healthy rats make healthy snakes :)
  • 03-10-2015, 04:09 AM
    Viol8r
    Mine get table scraps too. All the preggos and mommas also get boiled eggs.
  • 03-10-2015, 08:29 AM
    Darkbird
    Local feed store, Mazuri 6f 50lb for $25.
  • 03-10-2015, 10:00 PM
    EvergladesExotics
    Thanks everyone for your help! I actually used to order Harlan from petfooddirect but then their awesome deal stopped and I ended up getting out of herps for a bit. I didnt know about pet360 and I just checked their site and they have an incredible deal going on! Please go cash in!!! FIVE 40lb bags of Native Earth 18% for $99!!! Put in the code RMN20 for an additional $20 off!!!! I just purchased 200lbs of rat food for $80 SHIPPED ($16/40lb bag) DO. IT. NOW!!!!! :gj::gj::gj:

    Btw - when this deal ends I will for sure be looking into Publix's dog food! Thanks coreydelong, that sounds like a good option for me as well :cool:
Powered by vBadvanced CMPS v4.2.1