Vote for BP.Net for the 2013 Forum of the Year! Click here for more info.

» Site Navigation

» Home
 > FAQ

» Online Users: 531

0 members and 531 guests
No Members online
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.

» Today's Birthdays

None

» Stats

Members: 75,909
Threads: 249,112
Posts: 2,572,161
Top Poster: JLC (31,651)
Welcome to our newest member, KoreyBuchanan
  • 08-12-2012, 05:46 AM
    tqmidget85
    How much do you spend on food?
    Just curious as to how much you guys spend on food every week.
  • 08-12-2012, 05:55 AM
    decensored
    People food?
  • 08-12-2012, 06:00 AM
    tqmidget85
    haha, negative! rats!
  • 08-12-2012, 06:20 AM
    decensored
    lol I spend about $40.00 but I have the cheapest suppliers haha. If I was buying from a pet store easily over $100.00
  • 08-12-2012, 07:22 AM
    spitzu
    About $85 a month on rat food and $60 for bedding keeps 70 BPs fed. Racks were probably close to $2K to build all together, but that has more than paid for itself after 1.5 years.
  • 08-12-2012, 08:34 AM
    Mike41793
    I spend about $100-$120, 3 or 4 times a year and i have 7 snakes.

    Thats roughly $33-$40 a month. Thats me overestimating a wee bit too. So in actuality its probably closer to $30 a month.
  • 08-12-2012, 08:45 AM
    gaiaeagle
    Last time we went to the reptile show, we bought about $150 worth of rats and mice. It seemed like everyone was either going to a bigger size of food or they were running out of food. We also had to buy a bag of pinky rats (unexpectly) for the baby normal female balls that we got because the fuzzie rats we had looked too big for them. After a month of being with us, the girls are growing like weeds and can almost take the fuzzies. *sighs*
  • 08-12-2012, 09:09 AM
    Kinra
    I buy in bulk about every 3-4 months and this time factoring shipping it worked out to about $1 a rat. So I would say ~40 a week since I have one that will only eat live.

    Sent from my DROID RAZR using Tapatalk 2
  • 08-12-2012, 10:51 AM
    deto360
    Befor hatchling (4)I spent about 20 a week with 2 adult and 2 well started now wit hatchlings bumps to about 30ish
  • 08-12-2012, 10:58 AM
    WmHrbst
    Re: How much do you spend on food?
    I breed my own. I get the bedding at Farm and Fleet, 8 cu ft cost me $4.95 and I get Mazuri at a local dealer that runs just over $20 a 50lb bag.
Powered by vBadvanced CMPS v4.2.1