Vote for BP.Net for the 2013 Forum of the Year! Click here for more info.

» Site Navigation

» Home
 > FAQ

» Online Users: 1,046

0 members and 1,046 guests
No Members online
Most users ever online was 47,180, 07-16-2025 at 05:30 PM.

» Today's Birthdays

None

» Stats

Members: 75,916
Threads: 249,118
Posts: 2,572,202
Top Poster: JLC (31,651)
Welcome to our newest member, Wilson1885
Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    BPnet Veteran
    Join Date
    11-01-2010
    Posts
    479
    Thanks
    75
    Thanked 105 Times in 89 Posts

    Avg Price per month

    How much should one expect to pay for food and bedding for 6 tubs of 1.5 breeder rats? Where I get Mazuri 6F it costs $25 for a 50lb bag and about 6 cuft pine is around $7. Would 50lb of food and that much bedding last longer than a month? two months? I want to figure out for myself if breeding rats would be cheaper than buying frozen..I already figured the cost of building the rack and the cost of the rats(ie the initial investment) and now I'm trying to figure upkeep. So if anyone has any helpful input on how long a 50lb bag of mazuri and a big bag of pine generally lasts them, I would greatly appreciate it.

    Thanks for the help.

  2. #2
    BPnet Senior Member FatBoy's Avatar
    Join Date
    01-04-2008
    Location
    NC
    Posts
    1,599
    Thanks
    308
    Thanked 389 Times in 300 Posts
    Blog Entries
    6
    Images: 192
    I spend around $200/month to maintain 28 breeding tubs @ 1.4 rats, which is $7.14/tub.... So I would guess you would expect to spend around $45/month.

  3. The Following User Says Thank You to FatBoy For This Useful Post:

    Powerspythons (12-28-2010)

  4. #3
    BPnet Veteran BAMReptiles's Avatar
    Join Date
    05-06-2010
    Posts
    398
    Thanks
    89
    Thanked 32 Times in 30 Posts
    it really depends where you live, as the costs will be different. i spend ~ $45 a month. on ~600 rodents

    i go through a 50lb bag of food about once a week
    and a bale of pine about one a month, the pine is $4.75 a bag after tax
    Last edited by BAMReptiles; 12-28-2010 at 05:48 PM.

  5. The Following User Says Thank You to BAMReptiles For This Useful Post:

    Powerspythons (12-28-2010)

  6. #4
    BPnet Senior Member FatBoy's Avatar
    Join Date
    01-04-2008
    Location
    NC
    Posts
    1,599
    Thanks
    308
    Thanked 389 Times in 300 Posts
    Blog Entries
    6
    Images: 192

    Re: Avg Price per month

    Quote Originally Posted by BAMReptiles View Post
    it really depends where you live, as the costs will be different. i spend ~ $45 a month. on ~600 rodents

    i go through a 50lb bag of food about once a week
    and a bale of pine about one a month, the pine is $4.75 a bag after tax
    My rats eat a lot more than yours!! I go through about 80lbs of food a week for 150 rats and 2 bags of pine. My food is $13/40lbs bag and the pine is $5/bag. I guess you are dead on with the location and the brand of food and bedding you use.

  7. #5
    BPnet Veteran
    Join Date
    05-03-2009
    Location
    Hanover, PA
    Posts
    881
    Thanks
    3
    Thanked 118 Times in 98 Posts

    Re: Avg Price per month

    your rats are gnawing your food rather than eating it if you are going through 80lbs of food a week for 150 rodents.

    Mazuri lasts longer than the doggie bag I use. I use a bag(50lbs) per 162 rats (3 racks) per week.

    I use one bale per 6 racks per 10 days. That's 36 3x2 tubs. In the summer I switch to abm pellet bedding, I only use pine in the winter.
    Last edited by suzuki4life; 12-28-2010 at 06:12 PM.

  8. #6
    BPnet Veteran BAMReptiles's Avatar
    Join Date
    05-06-2010
    Posts
    398
    Thanks
    89
    Thanked 32 Times in 30 Posts
    a big difference might be if you give them the food in the tubs or not, for most of mine its on top of he hardware cloth, it really cuts down how much they waste

  9. #7
    BPnet Veteran
    Join Date
    11-01-2010
    Posts
    479
    Thanks
    75
    Thanked 105 Times in 89 Posts

    Re: Avg Price per month

    Quote Originally Posted by BAMReptiles View Post
    a big difference might be if you give them the food in the tubs or not, for most of mine its on top of he hardware cloth, it really cuts down how much they waste
    Yeah it would be on top of the hardware cloth, I plan on building a rack with concrete mixing tubs, it seems to be a pretty common design as I keep seeing them everywhere. I've figured one of those to cost between $125-$150 including an auto watering system.

  10. #8
    BPnet Veteran tomfromtheshade's Avatar
    Join Date
    01-20-2010
    Posts
    550
    Thanks
    3
    Thanked 106 Times in 88 Posts

    Re: Avg Price per month

    I find that females are usually the ones who gnaw the food. My grow out males don't do it, and my females don't do it if there is a male in the tub with them.

    Quote Originally Posted by suzuki4life View Post
    your rats are gnawing your food rather than eating it if you are going through 80lbs of food a week for 150 rodents.

    Mazuri lasts longer than the doggie bag I use. I use a bag(50lbs) per 162 rats (3 racks) per week.

    I use one bale per 6 racks per 10 days. That's 36 3x2 tubs. In the summer I switch to abm pellet bedding, I only use pine in the winter.

  11. #9
    BPnet Veteran tomfromtheshade's Avatar
    Join Date
    01-20-2010
    Posts
    550
    Thanks
    3
    Thanked 106 Times in 88 Posts

    Re: Avg Price per month

    As a rule, you will go through about a bag of feed and a bag of pine every two weeks with a rack like that.

    Check out Tractor Supply in Danville. You can save money on feed and pine there. They may or may not get Mazuri for you, but you can get the beloved Doggy Bag dog food there...$11.99 for 40 pounds. Their bales of pine are also under $6.00 a piece if I remember correctly.

    Quote Originally Posted by Powerspythons View Post
    How much should one expect to pay for food and bedding for 6 tubs of 1.5 breeder rats? Where I get Mazuri 6F it costs $25 for a 50lb bag and about 6 cuft pine is around $7. Would 50lb of food and that much bedding last longer than a month? two months? I want to figure out for myself if breeding rats would be cheaper than buying frozen..I already figured the cost of building the rack and the cost of the rats(ie the initial investment) and now I'm trying to figure upkeep. So if anyone has any helpful input on how long a 50lb bag of mazuri and a big bag of pine generally lasts them, I would greatly appreciate it.

    Thanks for the help.

  12. The Following User Says Thank You to tomfromtheshade For This Useful Post:

    Powerspythons (12-29-2010)

  13. #10
    BPnet Veteran BAMReptiles's Avatar
    Join Date
    05-06-2010
    Posts
    398
    Thanks
    89
    Thanked 32 Times in 30 Posts
    the cost of a 4 tub rack, buying the supplies at lowes is around $75 tops. at least for the ones like i have. and that includes everything, tubs, hardware cloth, the works

    i think i spent about $50 setting up the watering system on a 5 tub rack, but then basically only spent the cost of valves on the 4 tub. those are the most expensive part of the system

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Powered by vBadvanced CMPS v4.2.1